1 Eylül 2018
1 Eylül 2018,
 0

Bulut Yazılımlara Verilerimizi Emanet Etmek Ne Kadar Doğru?

Son zamanlarda hayatımızda oldukça yoğun bir şekilde bulut çözümleri görmeye başladık. Bulut tabanlı muhasebe yazılımları, bulut tabanlı yedekleme çözümleri, bulut tabanlı kişisel uygulamalar, bulut tabanlı oyunlar vs. uzayıp giden bir liste var.

Öncelikle bulut çözümler deyince ne demek istiyoruz!

Merkezi veya dağınık yapılarda büyük verileri yönetebilecek veri merkezleri üzerinden sunulan hizmetlere bulut çözümler diyoruz. Yani sizin evinizde veya şirketinizde kurmanız mümkün olmayan devasa sunucu, donanım ve yazılım altyapılarından bahsediyoruz.  Bu alt yapılar oldukça maliyetli ve büyük yatırımlar gerektiren bilişim sistemleri.

Her bulut çözüm sunan şirket bu altyapıları kurmuyor. Genellikle kiralama yoluna gidiyorlar. Dolayısı ile üst düzey güvenliği olan, güçlü alt yapılara sahip bu sistemleri çok küçük bütçelerle siz günlük hayatınızda kullanıyorsunuz.

Peki verilerinizi nasıl emanet edeceksiniz?

Bu bir tercih olmakla beraber, son zamanlarda bir zorunluluk olmaya başladı. Ben asla verilerimizi dışarı vermem diyen şirketler yöneticilerinin  yıllardır maillerini hiç bilmedikleri sunucu sistemleri üzerinden x bir şirketin yönettiğinin farkında olmadıklarını gördüm. Ya da en basit haliyle akıllı telefonlarınız üzerindeki verilerinizin global firmaların alt yapıları üzerinde tutulması söz konusu.

Dolayısıyla siz istemeseniz de hayatınıza bulut çözümleri/sistemleri almış oluyorsunuz. Bulut çözümleri biz tarif ederken en basit hali ile şirketlerin paralarını yastık altında veya şirketteki basit kasalarda değil! Bankalar da yani daha yüksek güvenlikli ortamlar da tutmalarına benzetebiliriz.

Üstelik verilerinizin dolaşımı o kadar kolay ki belki de dünya’nın her hangi bir yerinde kendi ülkeniz de tutacağınızdan çok daha güvenli ortamlarda tutabiliyorsunuz.

Biz ekip olarak kesinlikle bulut çözümleri destekliyor ve bu konularda çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Artık muhasebenizi, kişisel verilerinizi, iş yönetim sistemlerinizi, size güven veren ve ikna olduğunuz şirketlere emanet edebilirsiniz. Ticari olarak bu hizmetleri veren şirketler zaten size gizlilik konusunda gerekli taahhütleri veriyorlar.  Üstelik bu sistemlere geçişle beraber birçok maliyetten ve riskten kurtulmuş oluyorsunuz. Son dönemlerde şirketlerin yüksek oranda hacker saldırıları ile karşı karşıya kaldıklarını görüyoruz.

Bu durumda hemen bir suçlu aranıyor ve hemen güvenlik önemleri alınmaya çalışılıyor. Ama verileriniz çoktan başkalarının elinde veya bunu sizden fidye para istemek için kullanıyorlar. Temel güvenlik önlemlerini almanız da kesinlikle fayda var. Ancak sizin için önemli iş yönetim sistemlerini güvenli bulut mimari de sunan şirketleri araştırmanızda da fayda var. Bakım, güncelleme, destek vs. gibi birçok maliyetten anında kurtulmuş olacağınızı da unutmayın. Gelecek yazılarımız da bulut ile ilgili daha somut örnekleri sizlerle paylaşıyor olacağız.

Yazar : Ümit KOÇAK / Proje ve Satış Sonrası Hizmetler Direktörü