29 Aralık 2018
29 Aralık 2018,
 0

Bütçe uygulamasını yayınlamamız ile beraber ilk inceleyen kullanıcılarımızdan bazı sorular geldi. Biz soruların her birini ayrı ayrı ele alarak cevaplandırmaya çalışacağız.

Bütçe’de önemli konulardan bir tanesi gerçekleşen bütçe değerlerinin girişidir. Biz uygulamayı geliştirirken ilk versiyonun da Logo Ürünleri Muhasebe Modülleri ile entegre etmeyi uygun bulduk. Çünkü şirketler bütçelerindeki gerçekleşen değerleri genellikle kesinleşen hesaplar üzerinden almaktadırlar. Şuan yayınlamış olduğumuz uygulamamız canlı bir bütçe çalışması değildir. Canlı bütçeden kastımız muhasebe programının her hangi bir modülünde bütçeye bağlı bir hareket var ise bütçenin de anında bu hareket doğrultusunda güncellenmesidir. Biz uygulamayı geliştirirken hedefimiz KOBİ ölçeğinde işletmelerdir. Dolayısı ile KOBİ’ler bütçelerini muhasebedeki gerçekleşen değer üzerinden takip ederler ise daha pratik sonuçlar elde ederler. Eğer muhasebeleştirme işlemini günlük yapabilirseniz bütçe kontrolünü de günlük yapabilirsiniz. Ancak KOBİ’lerde bu işlemler maalesef bu kadar kolay olmuyor. Biz size şuan ilk versiyonumuz için muhasebe entegrasyonunu öneriyoruz. Peki bütçenizi Logo programınız ile nasıl entegre edebilirsiniz?

1.Adım

Ana Menü’de Bağlantı butonuna tıkladıktan sonra açılan forma ilgili veritabanı bilgilerini yazınız. Eğer bu bilgileri nereden alacağınızı bilmiyorsanız. Tiger veya Go’da yer alan (Tigersys, Gosys) sistem işletmenine girin ve Yönetim Menüsün’den Veritabanı Bilgilerini kontrol edin. Şifre gizli olabilir. Bu durumda bilgi işlem veya Logo danışmanınız dan bilgi alabilirsiniz.

2.Adım

Bütçenizi eklerken Logo Bağlantılı seçeneğini mutlaka işaretleyin. Bütçe kalemlerini girdikten sonra bu bölümü değiştiremezsiniz. Bu nedenle ilk başta belirlemeniz önemlidir.

3.Adım

Bütçenizi Logo Bağlantılı seçtiğiniz için bütçe kalemlerini eklerken artık Logo Muhasebe Kodları ile bağlantı yapabilirsiniz. Örneğin; 001.001.001 – Elektrik Gider Bütçesinin gerçekleşen değerini Logo’dan 740.01.001 nolu muhasebe hesabından gelmesini istiyorsanız bu hesabı bulup eşleştirmeniz gerekmektedir. Bir bütçe kalemine istediğiniz kadar muhasebe hesabını bağlayabilirsiniz.