28 Nisan 2017
28 Nisan 2017,
 0

21. yüzyılın başlarında işletmelerin kalite, verimlilik ve maliyet unsurlarının kıymetini daha iyi anlamaları sonrasında klasik yöntemlerle işlerini yönetemeyecekleri bir çok kriz sonrasında çok daha net anlaşılmıştır. Teknolojinin gelişmesi ve makine donanımlarının kabiliyetlerinin artması ile beraber verimlilik sorununa farklı bakış açısı getirmek kaçınılmaz olmuştur.

İşletmeler hizmet veya mal üretiminde işlerini daha iyi takip edebilmeleri için yazılımsal kaynak yönetimine başvurmaya başlamış ancak birçok işletmenin yolculuğu olumsuz sonuçlarla sona ermiştir.

Biz bu yazı dizimizde değişen ve gelişen yazılım teknolojilerinde doğru ERP yazılımını nasıl seçmeniz gerektiği ile ilgili sorularınızın cevaplarını vermeye çalışacağız.

Günümüzde halen ERP kavramı tartışılsa da tartışamayacağımız kesin bir durum var. İşletme yönetiminde yazılımlara olan ihtiyaçların her geçen gün katlanarak artmasıdır. Birçok yazılım görüşmesinde en çok karşılaştığımız yaklaşım “Biz uygun fiyatlı bir ERP alacağız.” oluyor. Yani ihtiyaçlar belli değil ancak uygun yada tabiri caizse ucuz bir yazılım ihtiyacının olduğu kesin. Zaten arayış başta yanlış şekillenmiş oluyor. Biz yazılım ucuz veya uygun olmasın demiyoruz ancak bu arayışa çıkarken önceliğimiz ihtiyaçlarımızı karşılıyor mu? karşılamıyor mu? olmalı. Aksi taktirde zaten işinize yaramayacak bir yazılımı almanız size daha pahalıya mal olmuş olacak. Burada sözü fazla uzatmadan kısaca anlatmaya çalıştığım gibi ilk başlığımız öncelikle ihtiyaçlarımızı nasıl belirlemeliyiz olacak. 

Başarılı bir yazılım tercihi, uygun maliyet ve işletmenizde rakiplerinizde fark yaratabilmeniz için nasıl bir yazılım almanız gerektiğini bir sonraki blog yazımız da bulacaksınız. Uzun yıllar sektör ve müşteri ortamında yaşadığımız deneyimlerimiz umarız doğru yatırım kararları vermenizi sağlar.

Ümit KOÇAK – Genel Müdür / Kurucu Ortak
umit.kocak@erps.com.tr