3 Aralık 2018
3 Aralık 2018,
 0

Logo Bordro Plus üzerinden çalışanlarınıza bordrolarını oluşturduktan sonra toplu olarak e-posta gönderimi yapabilirsiniz. Ancak burada göz ardı edilmemesi gereken bir unsur var. Logo’dan ancak kendi smtp yani gönderici mail adresi olarak şirketinize ait bir e-posta adresini tanımlamalısınız. Sizin göndereceğiniz adres ortalama 1 saatte maksimum 150 e-posta gönderebilir. Bu sizin kullandığınız e-posta servisinin özelliklerine göre değişiklik gösterebilir. Dolayısı ile 500, 1000 veya bu değerlerin üzerinde bir e-posta gönderimi yaptığınızda gönderim sorunu yaşayabilirsiniz. Bu nedenle e-postalarınızı gönderirken birim, bölüm, işyeri vs. gibi ayrımlara göre parçalayarak göndermenizi tavsiye ederiz. Çalışan sayısı yoğun ve tek bir seferde tüm e-postalarını göndermeye çalışan bazı müşterilerimizde sorunlar yaşanmıştır.  Bu Logo ile ilgili bir durum değildir. Tamamen e-posta servisinizin yapısı ve gönderim yoğunluğunuz ile ilgilidir.

Bordro Plus’ta  E-mail ile bordro gönderimi nasıl yapılmaktadır

1.Adım – BordroPlusSys’de Yapılacak Ayarlar,

Öncelikle programın kurulu olduğu dizine girilerek sistem işletmenine (BordroPlusSys.exe) giriş yapılır. Açılan ekranda Kuruluş Bilgileri menüsü altında bulunan E-Posta Ayarları seçeneğine tıklanır.

 

 

 

 

 

 

 

Açılan ekranda, “Microsoft Outlook”, ”Lotus Notes” ve “SMTP”  E-posta sunucularından biri seçilir. Örnek olarak İçlerinden en çok kullanılan sunucu olan SMTP ‘i seçelim.

E-Posta Sunucusu (SMTP) bölümünde;

  • Sunucu Adresi: mail.domain.com.tr örneğindeki gibi girilmelidir.
  • Sunucu Portu: 587 olmadır.
  • TLS Kullan: İşaretli olmalıdır
  • SSL Türü: “v3” seçili olmalıdır.

E-Posta Hesabı (SMTP) bölümünde;

 

 

 

 

 

 

E-Posta Adres i : E-Posta adresi yazılır.

Kullanıcı Adı : E-Posta adresi yazılır (tekrar)

Şifre: E-Posta hesabının şifresi yazılır.

Böylelikle ayarlar yapıldıktan sonra “Tamam” butonuna basılarak BordroPlusSys’de kayıt işlerim tamamlanır.

2.Adım – Bordro Plus’ta Yapılacak Tanımlamalar,

Logo Bordro Plus’da e-posta gönderim işlemine geçilmeden önce, e-posta gönderilecek personelin sicil kartında mail adresinin tanımlanması gerekmektedir. Bu işlem için Sicil Yönetimi Modülü > Tanımlar> Sicil Kartları ekranında bulunan Erişim Bilgileri sekmesinde tanımlanmalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

3.Adım – Bordro’nun E-Posta İle Gönderimi,

Ücret Yönetimi>Formlar>Bordro Zarfı ekranından, personellerin mail adreslerine bordro bilgileri gönderilmektedir.

  • Elektronik Posta Gönderimi: “Evet” olmalıdır.
  • Elektronik Posta Konusu: Gönderilecek Mailin konusu yazılır.
  • SMTP E-Posta Gönderimi: “Evet” olmalıdır.

Program tarafından gönderilen mailde bordro dökümü, “.lvf” veya  “.pdf” formatlarında gönderilmektedir. Bordro zarfı ekranında raporlama formatı “Ekran” seçiliyken  “.lvf” uzantılı gönderilmektedir. Bu uzantıyı  Logo Rapor Görüntüleyici  (Logo Report Viewer)kurulduktan sonra görüntüleyebilirsiniz. “PDF Dosyası” seçili iken “.pdf” formatında mail eki olarak gönderilmektedir.

Aslı KAHRAMAN / Erp Çözümleri Ekip Lideri