28 Aralık 2018
28 Aralık 2018,
 0

Giriş

Pratik Bütçe Yönetimi uygulamasını kurabilmeniz için işletim sisteminizin minimum windows 7 olması gerekmektedir. Microsoft’un sonlandırmış olduğu sürümlerde uygulama çalışmamaktadır. Pratik Bütçe Yönetimi iki farklı mimaride çalışabilmektedir. Kurulum işlemi sırasında özellikle bu yapıya dikkat etmeniz gerekmektedir. İlk yöntem tek kullanıcılı kullanma özelliğidir. İkinci yöntem çok kullanıcılı kullanma özelliğidir. Uygulamayı kullanım şeklinize göre mutlaka kurulum sırasında doğru seçimi yapmalısınız. Tek kullanıcı mimaride MYSQL, çok kullanıcılı mimaride MSSQL kullanılmaktadır. MYSQL sürümünden MSSQL sürümüne istediğiniz zaman geçiş yapabilirsiniz.

1.Adım
Ana Sayfa > Çözümler > Logo İle Entegre Ek Çözümler > Pratik Bütçe Yönetimi seçimini yapınız.

2.Adım
Sayfa’da yer alan İNDİR butonuna tıklayın ve Erps_Butce_Setup.exe dosyasını kolay erişebileceğiniz bir klasöre veya masa üstüne indirin.


3.Adım
İndirmiş olduğunuz kurulum dosyasını çalıştırın. Windows bazen güvenlik uyarısı verebiliyor. Özellikle Windows 10 ve üzeri sürümlerde uyarı aldığınızda “Yinede Çalıştır” seçimini yapmanız gerekmektedir.


4.Adım
Ek işlem seçimlerinde masaüstü kısayol oluşturma seçeneğini işaretleyin. Bu sayede kurulum yapıldıktan sonra masaüstünüzde uygulama kısayolu’nun oluşmasını sağlayacaksınız. Daha sonra İleri ve Kurun butonlarına basarak kurulumun tamamlanmasını sağlayın.

5.Adım
Masaüstün’de oluşan kısayola tıklayarak uygulamayı çalıştırın.

6.Adım
Eğer sadece kendi bilgisayarınız da lokal çalışmak istiyorsanız. İstemci seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Sisteminize kurulan SQLITE uygulaması ile hemen kullanıma başlayabilirsiniz. Sunucu uygulamasını kuracaksanız uygulamayı MSSQL’in çalıştığı ortama kurmanızı öneririz. Başla butonuna basarak devam ediniz.

7.Adım
Uygulamayı kullanabilmeniz için lisans talebinde bulunmanız gerekmektedir. Ücretsiz lisans talebinde bulunabilirsiniz. Uygulama ücretli ve ücretsiz olarak iki farklı seçimde çalışmaktadır. Ücretsiz uygulamada en her yıl için en fazla 2 bütçe tanımlayabilirsiniz ve tek kullanıcılı olarak çalışabilirsiniz. Ücretli uygulamada sınırsız bütçe tanımlayabilir ve çok kullanıcılı’da çalıştırabilirsiniz.

8.Adım

Lisans anahtarları alabilmeniz açılan form da sizden istenen bilgileri eksiksiz doldurmanız gerekmektedir.

9.Adım
Bilgileri girdikten sonra cep telefonunuza gelen doğrulama kodunu açılan kutucuğa girip gönder dedikten sonra lisans anahtarlarınız e-mail adresinize gelecektir. Tekrar açılan forma dönüp lisans anahtarlarının girişi yapıp Etkinleştir seçeneğini seçiniz.

10.Adım
Etkinleştirme işleminden sonra giriş ekranı açılacaktır. İlk kullanıcı adı ve şifresi erps olarak belirlenmiştir. Daha sonra Kullanıcı modülünden bilgilerini değiştirebilir veya yeni kullanıcılar ekleyebilirsiniz. Bütçe programı hakkında hızlıca bilgi sahibi olmak isterseniz. Üst menü de yer “Örnek Bütçe Oluştur” seçeneğine tıklayınız. Böylece size örnek olabilecek bütçe tanımını yapmış olacaksınız.